Escape room to zabawa inspirowana popularnymi w latach 80. ubiegłego wieku komputerowymi grami tekstowymi, w których gracze kontrolowali losy bohaterów poprzez wpisywanie prostych poleceń. Rozgrywki stanowiły dla nich znakomity sposób na oderwanie się od rzeczywistości, pobudzały wyobraźnię, rozwijały logiczne myślenie i umożliwiały wzięcie udziału w wirtualnej przygodzie. Escape room w edukacji to stosunkowo nowy trend, który szybko zdobywa popularność w wielu szkołach na świecie, w tym również w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że nauczyciele szukają sposobów na zaangażowanie uczniów w zdobywanie wiedzy i rozbudzenie w nich pasji do nauki. Chcąc zainteresować uczniów literaturą polską, w szkolnej bibliotece Zespołu Szkół Nr 1 w Myszkowie, rozpoczęła się seria lekcji bibliotecznych dla młodzieży zorganizowana na zasadzie popularnych pokoi zagadek.
W dniu 18.04.2024 r. uczennice i uczniowie pierwszej klasy Szkoły Branżowej w Myszkowie jako pierwsi mieli możliwość przetestowania opracowanego scenariusza gry. Jak w każdym escape roomie, zadaniem uczestników zabawy było opuszczenie w wyznaczonym czasie pokoju zagadek, w jaki zamieniła się szkolna biblioteka. Aby tego dokonać, gracze musieli zmierzyć się z licznymi wyzwaniami. Pierwszym zadaniem było narysowanie sinusoidy Krzyżanowskiego, przedstawiającej odmienność uporządkowanych chronologicznie epok literackich. Następnie należało nanieść na wykres tytuły dzieł literackich wraz ich autorami, które ukryte były na półkach bibliotecznych. Skończenie zadania było kluczem do kolejnych wyzwań, wymagających spostrzegawczości oraz umiejętności logicznego myślenia. Wszyscy uczestnicy z powodzeniem rozszyfrowywali zagadki, dzięki czemu udało im się wyjść z biblioteki i zdążyć na kolejne lekcje ;)
Głównym celem zaangażowania uczestników w grę edukacyjną było kształtowanie zdolności analitycznych, pobudzanie kreatywności, doskonalenie umiejętność czytania ze zrozumieniem, rozwijanie umiejętności poznawczych i ćwiczenie kompetencji społecznych. Escape room w szkole to znakomity trening koncentracji i sprawdzian umiejętności działania pod presją czasu, sprzyjający zacieśnianiu więzi z innymi uczestnikami zabawy. Jest atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do przekazywania wiedzy w alternatywny sposób, a wrażenia towarzyszące grze na pewno pozostaną w pamięci uczestników na długi czas.
Autorka artykułu i zdjęć: Anita Kruszyńska