Oddział Przygotowania Wojskowego
Informacje na temat nowego rodzaju klas mundurowych, nad którymi nadzór merytoryczny sprawuje Minister Obrony Narodowej!
Oddział Przygotowania Wojskowego
w Zespole Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w MyszkowieMinister Obrony Narodowej na wniosek Powiatu Myszkowskiego wydał zezwolenie na utworzenie od 1 września 2022 r. Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW) w Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie.
Oddział Przygotowania Wojskowego to propozycja dla uczniów, którzy swoją przyszłość wiążą z pracą w służbach mundurowych. To nowy rodzaj klas mundurowych, nad którymi nadzór merytoryczny sprawuje Minister Obrony Narodowej. OPW realizuje kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową oraz program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego. Szkolenie wojskowe, które przechodzą uczniowie w trakcie nauki, jest zbliżone do tego, które odbywają żołnierze służby przygotowawczej. Zajęcia prowadzą instruktorzy z jednostek wojskowych. Nasza szkoła współpracuje z jednostką patronacką 34 dywizjonem rakietowym Obrony Powietrznej w Bytomiu.
Komisja rekrutacyjna Technikum nr 1 w Myszkowie zakwalifikowała 30 kandydatów do klasy pierwszej Oddziału Przygotowania Wojskowego w zawodach technik logistyk i technik pojazdów samochodowych, którzy 1 września 2022 r. rozpoczęli naukę w naszej szkole.
Program nauczania w klasie OPW obejmie treści nauczania właściwe dla zawodu technik logistyk oraz technik pojazdów samochodowych. Dodatkowo uczniów czeka 230 godzin lekcji z edukacji wojskowej, w tym 177 godzin zajęć praktycznych i 53 godziny zajęć teoretycznych.
Program edukacji wojskowej obejmie cztery bloki tematyczne:- Podstawy wychowania wojskowego to musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
- Szkolenie z wybranych przepisów prawa takie jak zagadnienia z ochrony informacji niejawnych.
- Szkolenie logistyczne, w tym m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa.
- Szkolenie bojowe obejmuje taktykę, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obronę przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe.
Zajęcia praktyczne odbywają się w patronackiej jednostce wojskowej w Bytomiu, natomiast teoretyczne w szkole. Uczniowie w trakcie nauki zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne każdemu żołnierzowi. W klasie piątej uczniowie będą uczestniczyli w obozie szkoleniowym zorganizowanym w jednostce wojskowej.
W naszej szkole znajduje się odpowiednia baza dydaktyczna oraz wyposażenie:- Nowoczesna Strzelnica Pneumatyczna,
- Hala Sportowa,
- Siłownia,
- Pracownie Szkolne.
OPW to nie tylko chęć zdobywania wysokiej sprawności fizycznej, którą można osiągnąć jedynie poprzez regularny trening, ale również umiejętność poruszania się w terenie, współdziałania w grupie, posługiwania się różnymi typami broni, pokonywania przeszkód.Uczniowie klasy OPW uczestniczą w licznych zawodach: zarówno sportowych jak i z zakresu obronności. Na zajęciach wychowania fizycznego dodatkowo realizowane są treści z zakresu sztuk walki i pokonywania sprawnościowego toru przeszkód.
Uczniowie OPW dzięki dotacjom z MON otrzymają bezpłatnie umundurowanie oraz mogą liczyć na ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej. Ponadto, będą uprawnieni do odbycia skróconej służby przygotowawczej i złożą przysięgę, staną się żołnierzami rezerwy Wojska Polskiego. Uzyskają również pierwszeństwo w rekrutacji do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej. Uczniowie mogą zostać przyjęci na akademie wojskowe na preferencyjnych warunkach, poprzez dodatkowe punkty podczas rozmów rekrutacyjnych – ujęte w uchwałach wszystkich akademii wojskowych. Mają możliwość udziału w programie Legii Akademickiej w czasie trwania studiów wyższych z zaliczeniem teoretycznej części szkoleniowej jako absolwent OPW.
DOFINANSOWANIE REALIZACJI PROGRAMU SZKOLENIA W OPW
Wartość dotacji celowej 93840 złotych (80%)
Wkład własny beneficjenta 23460 złotych (20%)
Całkowity koszt 117300 złotych.
Wśród indywidualnego pakietu wyposażenia ucznia „pakietu ubiorczego ucznia OPW” znalazły się:1.
Bluza i spodnie Ubioru Mundurowego Ucznia wg Wymagań Technicznych
2.
Koszulka T-shirt w kolorze jednolitym dla szkoły
3.
Beret (granatowy) typu midnight blue o barwie numer 191970/2525112
4.
Zestaw oznak regulaminowych do ubioru
5.
Bluza ocieplana wykonana z materiału typu polar w kolorze czarnym
6.
Plecak taktyczny o pojemności 27 litrów w kamuflażu pantera leśna
7.
Rękawice zimowe w kolorze czarnym
8.
Czapka zimowa w kolorze czarnym
Zestaw wyposażenia specjalistycznego dla całego OPW „pakiet szkoleniowy OPW” obejmuje:1.
Kamizelka taktyczna
2.
Gumowa atrapa karabinka z pasem nośnym
3.
Replika hełmu balistycznego
4.
kompas
5.
Okulary ochronne
6.
Replika ASG z magazynkami w systemie AK
7.
Replika pistoletu ASG
8.
Kabura do repliki pistoletu ASG
9.
Maska ochronna do ASG
10.
Maska przeciwgazowa
11.
Saperka z pokrowcem
12.
Komplet do kwalifikowanej pierwszej pomocy
13.
Nosze medyczne
14.
Staza taktyczna
15.
Radiotelefon PMR (w zestawie)
16.
Przybory do walki wręcz gumowe atrapy noża, pistoletu saperki - po 10 szt., ochraniacz na głowę – 10 szt.)
17.
Makieta broni szkoleniowej – karabinka rozbieralnego systemie AK
18.
Replika granatu ręcznego treningowego
19.
Kurtka ucznia
20.
Lornetka
21.
Latarka czołowa
22.
Nóż typu wojskowego
W Technikum nr 1 w Myszkowie w Zespole Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie od 1 września 2022 r. prowadzony jest Oddział Przygotowania Wojskowego. Uczniowie będą realizować program szkolenia wojskowego, zajęcia praktyczne odbywają się w jednostce wojskowej „patronackiej” – 34 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. W klasie piątej planowany jest tygodniowy obóz szkoleniowy.
Program obejmuje cztery podstawowe bloki tematyczne:- szkolenie bojowe (w tym m.in. taktykę, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obronę przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe);
- szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa);
- szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych);
- podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP).
Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów konkretnych korzyści takich jak:- uczestnictwo w obozach na terenie jednostek wojskowych,
- udział w zajęciach specjalistycznych,
- możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej,
- zapewnienie dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do akademii wojskowych w kraju oraz w perspektywie zostanie oficerem Wojska Polskiego
Oprócz tego uczniowie klasy OPW, mogą brać udział w zajęciach z Samoobrony.
Dołącz do Nas!